19 Nisan 2016 Salı

Et Pişirme ve Tüketme Önerileri

Et Pişirme Ve Tüketme Önerileri
Et Pişirme Ve Tüketme Önerileri
Etler nasıl pişirilmeli? Mangalda, tavada, fırında en doğru pişirme şekli nasıl olmalı. Etler nasıl değerlendirilmeli... Et yemeklerinin yanında ne yenmeli ne içilmeli sorularına yanıt arıyoruz. 
Etler nasıl pişirilmeli, etin en doğru tüketim şekli nasıl olmalıdır. Et yanında ne tüketilir ve en önemlisi de hazmı kolaylaştırmak için içecek olarak neler tüketilmelidir sorularının yanıtlarını arıyoruz. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar, en doğru tüketimin nasıl olması gerektiğini sizin için anlatıyor. Etler için en az besin kaybını sağlayan pişirme yönteminin fırında sulu pişirme olduğunu dile getiren Tayar'a göre en sağlıklı pişirme şekilleri bu dosyada...

EN SAĞLIKLI ET NASIL PİŞER 
  • Hangi pişirme yöntemi olursa olsun, etleri hızlı değil, hafif veya orta sıcaklıkta uzunca süre pişirin. Çünkü hızlı pişirilen ette protein ve B vitamin kaybı oluşuyor.
  •  Eti eğer mangalda pişirecekseniz, ateşin kor haline gelmiş olmasına çok dikkat edin. Kömürün yanmasıyla açığa çıkan kanserojen maddelerin ete yapışmasına engel olmak için etleri ateşten 15 santim uzaklıkta tutarak pişirin. Ayrıca ateşe yakın pişirilen etlerin yağlarının yanması ile de kanserojen maddeler oluşuyor. Etleri ateşten uzak pişirerek bu riski de engellemiş olursunuz
  • Etli yemeklere ekstra yağ katmayın. 100 gram yağlı dana etinde yaklaşık 3 tatlı kaşığı kadar yağ bulunuyor. Bu nedenle sebzeli kebap ve güveçte yapılan etli yemekler gibi bol etli hazırladığınız yemeklere ayrıca yağ eklemenize gerek yok.
  • Az etli hazırladığınız yemeklere 2 yemek kaşığı kadar yağ ekleyebilirsiniz.
  • Et tüketim miktarını yaş, kilo, cinsiyet ve kalp damar hastalıkları gibi bazı hastalıklar belirliyor. Etlerin içerdikleri en yoğun besin öğesi olan protein, beslenmenizde ihtiyacınıza göre yer almalı.
  • Genel olarak yetişkin, sağlıklı ve yaklaşık 70 kilo ağırlığında olan bir kişi için günlük tüketilebilecek et miktarının 50-100 gram arasında tutulması, genel sağlığın sağlanması için yeterli oluyor. Daha fazla alınan protein ise enerjiye çevrilirken açığa çıkan üre böbreklerin yükünü arttırıyor. Bu da yeteri kadar sıvı alınmazsa vücudun susuz kalmasına neden oluyor.

ETİN YANINDA NE YENİR?
  • Zaten sindirimi yavaş olan yağlar bir de alınması gereken miktarlarının çok üzerinde tüketilince sindirim rahatsızlıklarına neden oluyor. Bu rahatsızlıklara engel olacak en önemli destek ise yine sebzeler. Çiğ sebzelerle beraber tüketilen etlerin sindirimi hem sebzenin yapısında bulunan posa, hem de C vitamini sayesinde daha kolay oluyor.
  • Kırmızı et demirden çok zengin bir besin. Et ile beraber C vitamininden zengin olan salata tüketmeniz etteki demirin vücut tarafından daha fazlasının kullanılmasını sağlıyor. Bu nedenle salatanızın bol sebze ve yeşilliklerden oluşmasına özen gösterin.
ETİN YANINDA İÇECEK OLARAK NE TÜKETİLİR?
  • Sindirimi kolaylaştıracak en güzel içecekler su, soda, bitki çayları gibi sindirimi yavaşlatmayan içeceklerdir. Günde 2,5 litre civarında sıvı tüketmeye özen gösterin.
  • Eğer et tüketiminiz fazla ise bunu 0,5 litre artırınÖnceki tarif Next Post
Sonraki tarif Previous Post