15 Mayıs 2016 Pazar

Hangi Baharat Neye İyi Gelir

Çemen, Çörekotu, Kahve, Kakao, Karabiber, Keten Tohumu, Sumak, Tarçın, Zencefil... Hangi baharat neye iyi geliyor. İşte madde madde şifalı baharatlar...
Hangi Baharat Neye iyi Gelir
Hangi Baharat Neye İyi Gelir

Çemen, Çörekotu, Kahve, Kakao, Karabiber,  Keten Tohumu, Sumak, Tarçın, Zencefil... Hangi baharat neye iyi geliyor. İşte madde madde şifalı baharatlar...
Anason
Kullanılan kısmi, meyveleri ve yapraklarıdır. Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve gölgede kurutulur. Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı giderir. Mide ve barsak gazlarını söktürür. İdrar artırır. Migren ağrılarını keser. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikâyetleri giderir.

Çemen
Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir.
Çörekotuİştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa baş ağrısını keser.
Kahve
Kahvede kafein alkoliti vardır. Kafeinin az miktarının damarları genişletmek suretiyle uyarıcı etkisi vardır. Kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, böbrek damarlarını genişleterek idrarı çoğaltır, solunumu hızlandırır. Kanı beyne çekerek, beynin faaliyetini arttırır ve narkotiklerle zehirlenmelere karşı kullanılır. Fazla miktarda alındığında uyarıcı etki fazlalaşır, kalbin çarpıntısını arttırır, kulakların uğuldamasına sebep olur.
Kakao
Kafeinden dolayı kahvede olduğu gibi yatıştırıcı ve uyarıcı etkisi vardır. Az miktarı kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, idrar söktürür. Fazla miktarı zararlıdır.
Karabiber
Mideyi ısıtır. iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Enerji verir. Afrodizyak özelliği vardır.
Karanfil
Mikropları öldürür. Ağrıları dindirir. Sinirleri uyarır. Hazmı kolaylaştırır. Koku giderir. İştah açar.
Kekik
Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Kalp çarpıntısını keser. Bağırsak iltihaplarını iyileştirir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Kandaki şeker miktarını azaltır.
Keten Tohumu
Semen Lini Müshil, sindirim sistemi iltihapları ve tahrişlerine karşı koruyucudur.
Sumak
Kabız edici, kan kesici, antiseptik etkili olup, ayrıca boğaz ve diş etleri hastalıklarında gargara halinde kullanılır. Sumak meyveleri de tanen, uçucu yağ ve organik asitler ihtiva eder. Baharat olarak çok kullanılır.
Tarçın
Ruhi sıkıntıları giderir. Sürmenajda faydalıdır. Kalbi kuvvetlendirir. İştah açar, hazmı kolaylaştırır.
Zencefil
İştah açar. Kusmayı önler. Bağırsak bozukluklarını giderir.Önceki tarif Next Post
Sonraki tarif Previous Post