20 Ağustos 2018 Pazartesi

Ev Baklavası (Merdane Tatlısı) Tarifi

Ev Baklavası (Merdane Tatlısı) Tarifi... Ev baklavasını, evde nasıl baklava yapılır diyenler için hazırladık. Adım adım anlattığımız merdane tatlısı olarak da bilinen ev baklavası tarifini siz de zorlanmadan yapabilirsiniz. 
Ev Baklavası (Merdane Tatlısı) Tarifi

Ev Baklavası (Merdane Tatlısı) Tarifi... Orta derecede zorluk düzeyine sahip ev baklavası tarifinde öncelikle sabırlı olmalısınız. Tahmin edersiniz ki ev baklavası tarifi, hazır yufkayla yapılan baklava tarifinden biraz daha fazla zaman alır. Diğer adıyla merdane tatlısı olarak bilinen ev baklavası tarifinde, hem bu deneyimi kazanacak hem de baklava şerbeti, baklava hamuru, baklava kesimi ve baklavanın nasıl saklanması gerektiğiyle ilgili bilgilere sahip olacaksınız.

EV BAKLAVASI İÇİN MALZEMELER

3 yumurta
1 çay bardağı yoğurt
1 çay bardağı sıvıyağ
1 çay bardağı süt
250 gr. tereyağı (eritilmiş soğutulmuş)
6 su bardağı un
Yarım çay kaşığı tuz

Hamurları açmak için: 600 gr. kadar mısır nişastası
İç malzeme: 500 gr. dövülmüş ceviz
Üzeri için: 150 gr. tereyağı, yarım çay bardağı sıvıyağ
Şerbeti için: 1,5 kg. şeker (7,5 su bardağı ), 8 su bardağı su

 EV BAKLAVASI HAZIRLANIŞI (7 adımda Baklava yapımı) 

Ev baklavası için hamur yapımı:

 •  Ara Bilgi: Bu işlemde baklava hamuru yapmak için, malzemeleri bir araya getireceğiz.
 • Öncelikle tereyağınızın tümünü eritin ve bir kenarda soğumaya bırakın. Ayrı bir kapta yumurta, yoğurt, süt ve yarım çay kaşığı tuz ilave ederek bu malzemeleri karıştırın. Soğuması için kenara aldığınız tereyağını karışıma ekleyin. Üzerine un da katıp, hamurunuz kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurun. 
Baklava hamurunu açmak:

 • İkinci işlem olarak tüm hamuru küçük küçük bezelere (toplara) ayırıp, 10'lu gruplar halinde, 7 kat üst üste koyup, merdaneyle açarak tepsiye sereceğiz. Bunun için de 10 çarpı 7, eşittir 70 beze yapacağız. • Hamurun tamamına yukarıdaki en solda gördüğünüz resimde olduğu gibi rulo şekli verin. Sonra o ruloyu en sağdaki karede görüldüğü gibi 7 eşit parçaya ayırın.


 • Şimdi de böldüğünüz 7 ayrı parçayı, yukarıda en soldaki karede olduğu gibi önce rulo haline getirip, daha sonra yanındaki karede olduğu gibi 10 parçaya bölün. Son olarak en sağdaki karede görüldüğü gibi cevizden biraz daha küçük bezeler şeklinde yuvarlayın. 
 • Böylece elimizde 70 küçük beze oldu.
 • Şimdi her 10 bezeyi ayrı ayrı gruplandırın.

Ara Bilgi: Sıradaki işlemde parçalara ayırdığınız her bezeyi, merdane ya da oklava kullanarak çay tabağı büyüklüğünde açıp, 10 tanesini üst üste koyarak bu defa tepsi büyüklüğünde açacağız.


 • Bezelerin her birini, yapışmaması ve kolay açılması için kabın içine koyduğunuz nişastaya daldırarak merdane yardımıyla açmaya başlayın. (yukarıdaki fotoğrafta en soldaki kare) Açtığınız her 10 bezeyi üst üste koyarak ayrı bir kenara alın.
 • Şimdi elimizde, çay tabağı büyüklüğünde açılmış her biri 10'lu gruplar şeklinde toplam 7 deste hamurumuz var.
 • Üst üste koyduğunuz her 10 bezeyi merdane yardımıyla fırın tepsisi büyüklüğünde açın. İlk 10'lu grubu bu şekilde açtıktan sonra, elinizle sıvıyağ kullanarak hafifçe yağladığınız tepsinize serin. (yukarıdaki fotoğrafta en sağdaki kare) İlk katın sonunda cevizinizi de üzerine ekleyin.
  Tüm bezelere işlemi uygulayın
 • Bu işlemi 10'lu gruplar halinde tüm bezeler bitene kadar tekrarlayın. (Geriye 10'lu gruplar halinde 6 deste bezeniz daha kalıyor) Kenarda duran ve üst üste konulmuş her 10'lu bezeyi tepsi büyüklüğünde olacak şekilde birlikte açıp, tepsiye serdikten sonra, cevizi o katın üzerine serpmeyi ve her bezeyi, yapışmaması için nişastaya bulamayı unutmayın. 
Baklava kesimi (Baklava nasıl kesilir)
 • Buraya kadar geldiyseniz, işin büyük bölümü bitmiştir demektir. Sırada baklavayı doğru biçimde kesme işlemi var. Baklava tepsisinin tam ortasından, yukarıdan aşağıya doğru kesin.
 • Bu orta çizgi size rehberlik etsin. Sağından ve solundan eşit aralıklarla şeritler halinde kesme işleminizi tamamlayın. Yukarıdan aşağıya şeritler halinde kestikten sonra şimdi de tepsinin üstünden başlamak suretiyle,sağ ya da sol aşağıya doğru çapraz dilimlerle aşağı kadar inerek kesim işlemini tamamlayın. 
Fırına hazırlık
 • Bu noktada baklava üzerine yağımızı serip fırına veriyoruz.
 • Üzeri için kenarda tuttuğunuz 150 gram tereyağını kızdırarak eritin. Daha sonra baklavayı pişerken yakmaması için tereyağının köpüğünü kaşıkla alın. Yarım çay bardağı sıvıyağı, erittiğiniz tereyağının üzerine ilave edin. Karışımı sıcakken baklavanızın üzerinde kaşık yardımıyla eşit biçimde hafifçe gezdirin.
Ev Baklavası (Merdane Tatlısı) Tarifi
Ev Baklavası (Merdane Tatlısı) Tarifi

Fırına vermek
 • Baklavanız artık fırın için hazır. Fırını önceden ısıtmadan tepsinizi koyun. 180-200 derecede, üzeri kızarana dek pişirin. Fırından çıkınca iyice soğutun. Bunun için 4-5 saat dışarıda kalması önerilir. 
Baklava şerbetini hazırlamak
 • Şerbet malzemeleri derin bir tencereye koyup kaynatın. Pişen şerbeti çok sıcakken tatlının üzerine gezdirin. (Şerbet sıcak olmazsa baklavanızın kıvamı oturmaz. Mümkünse cosssJ diye ses gelmeli) 
Servis
 • Şerbetlediğiniz baklavayı mümkünse bir gece beklettikten sonra servis yapabilirsiniz. Baklava bekletilirken, üzerine bir gazete ya da aynı boyutlarda ters konulmuş bir tepsi kullanılabilir.
Önceki tarif Next Post
Sonraki tarif Previous Post