18 Nisan 2016 Pazartesi

Melisa Çayının Faydaları

Melisa çayının faydaları... Melisa Çayı, uyku bozukluğu, huzursuzluk, endişe ve dikkat eksikliği ile hiperaktiviteye karşı güçlendiriyor.

Melisa Cayinin Faydalari
Melisa Cayinin Faydalari


Melisa çayının faydaları... Limonu andıran hoş kokusu ve aroması ile "Oğul otu" ya da daha bilinen ismi ile "Melisa"  bitkisinin yaprakları sağlık için yararları ile ön plana çıkıyor. Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, melisa bitkisinin en çok bilinen ve yararlanılan özelliğinin sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi ve diğer uyku bozuklukları, huzursuzluk, endişe ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi rahatsızlıklarda kullanıldığını belirtiyor.

İLAÇ KADAR ETKİLİ VE ZARARSIZ
Melisa yapraklarının çay halinde hafif ve orta derecede vakalarda etkili olduğu, yatıştırıcı etkiye sahip ilaçların kuvvetli etkisine bağlı olarak ortaya çıkan sersemlik, araç ve cihaz kullanma güçlüğü ve bağımlılık gibi önemli istenmeyen etkilere yol açmadığı bildirilmektedir.

YEMEKTEN SONRA SİNDİRİMİ RAHATLATIYOR
Yemeklerden sonra çay olarak tüketildiğinde hazımsızlık, gaz, şişkinlik, kolik gibi sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde yararlı olabilmektedir.

DESTEK TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR
Melisa bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak tedavi uygulamalarında da kullanılıyor. Bunlar arasında dismenore (ağrılı adet), baş ağrısı, diş ağrısı, melankoli, histeri, kusma, yüksek tansiyon, kronik bronşsal mukoz membran yangısı bulunmaktadır.

ÖĞRENMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR
Melisa içerisinde bulunan maddelerden bir olan rozmarinik asitin beyin öğrenme ve algılama işlevlerini desteklediği bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Bu bakımdan melisa çayının gerek gençlerde ve gerekse ileri yağlarda yararlı olması beklenmektedir.

UÇUKLARI MELİSA ÇAYI İLE YOK EDİN
Yürütülen bilimsel çalışmalar yapraklarında bulunan uçucu yağın özellikle uçuk virüsü üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bakımdan kapaklı kaplarda demlenerek hazırlanan çayın ağızdaki bu tip enfeksiyonların tedavisinde yararlı olmaktadır.

DOĞRU BİTKİ KULLANIN
Melisa ile ilgili en önemli sorun, yanlış bitki kullanılmasıdır. Daha ucuz olması nedeniyle Limon otu ya da bilimsel adı ile Aloysia citriodora (lemon verbena) yaprakları limon kokulu ince yapıda ve uzun yaprakları ile çoğunlukla melisa yerine satılmaktadır. Ancak yukarıda bahsedilen yararlar bu bitki için söz konusu değildir.

MELİSA ÇAYI NASIL HAZIRLANIR VE NASIL TÜKETİLİR
Oğul otu" ya da daha bilinen ismi ile "Melisa"  bitkisini aktarlardan alabilirsiniz.
Yemekten önce kullanılabileceği gibi yemeklerden sonra da tüketilebilir. Bu durumda etkileri farklı olur. Yemekte sonra tüketildiğinde hazımsızlığa faydalı olacaktır. Bir miktar melisa yaprağını çaydanlık ya da demliğinize koyun kaynayıncaya kadar ocakta pişirin. Çay içer gibi tüketebilirsiniz.

Arama Kelimeleri: 
Melisa çayı, Oğul Otu, Bitkisel Tedavi, Sinir Sistemi, üzerinde Yatıştırıcı Etkisi, Uyku Bozuklukları, Huzursuzluk, Endişe Ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluklara karşı.

   


Önceki tarif Next Post
Sonraki tarif Previous Post