15 Mayıs 2016 Pazar

Limonun Faydaları, Limon Neye İyi Geliyor

Limonun faydaları… Limon neye iyi geliyor. Sofrabezi yemek tarifleri mutfağı şifalı bitkiler kategorisinde limonun faydalarını ele alıyoruz.
Limonun Faydalari, Limon Neye iyi Geliyor
Limonun Faydaları, Limon Neye İyi Geliyor
Limonun faydaları… Limon neye iyi geliyor.  Sofrabezi yemek tarifleri mutfağı şifalı bitkiler kategorisinde limonun faydalarını ele alıyoruz. Yiyecek, içecek, sos gibi neredeyse günlük hayatta tükettiğimiz her şeyin içinde var olan limonun insan sağlığına faydası büyük. Tarihte bazı hastalıklara iyi geldiği keşfedilen ve ilaç gibi kullanılan limon, bu özelliğini günümüze kadar taşımış. Limon, turunçgiller arasında yer alan, ağaçta yetişen ve başta C vitamini olmak üzere A ve B vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. Özellikle C vitamini içermesi halk tarafından yaygın olarak bilinmektedir. Limon, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi vücut direncini düşüren hastalıkların tedavisinde kullanılır. 
 • Vücuda öncelikle çeviklik kazandırır
 • Güç verir ve iştah açar.
 • İçinde bulunan etkili maddelerle birlikte mikropları öldürür
 • İdrar söktürücü etkisi vardır.
 • Kansızlığı olanlara karşı oldukça etkili bir bitkidir.
 • Diş etlerini kuvvetlendirir ve etkili doğal bir beyazlatıcı özelliği vardır.
 • Damar tıkanıklığını ve buna bağlı gelişebilecek hastalıkları önler
 • Damar sertliği olan insanlarda bu sertliği giderir,
 • Damarların daha esnek bir yapıya kavuşmasını sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler.
 • Soğuk algınlığı, grip, nezle ile öksürüğü azaltır veya giderir.
 • Ateş ve tansiyon düşürücü özelliği de vardır.
 • Özellikle gençlerin problemi olan sivilceleri gözle görünür biçimde azaltır.
 • El ve ayaklarda bulunan nasırlara da faydalı olduğu bilinmektedir. 
Yemeklerde, salatalarda, çayda hatta maskelerde bile kullanılan limon insan sağlığına olan faydasıyla bir nevi ilaç gibi.
Ortaçağ kaşifleri, tarih içinde sürekli büyüyen bir şekilde, iskorbüt hastalığından korunmak için limondan faydalandı. Viktorya döneminde yaşayanlar ise bir statü sembolü olarak evlerinde yetiştirdi...
Bu Sarı meyveler aynı zamanda eski insanlar tarafından çeşitli zehirlere karşı bir panzehir, bir ilaç olarak ve böceklere karşı da kullanılıyordu.
Sağlık için uygulamalar 
BOĞAZ AĞRISI
Balla karıştırılan limon, şurup yerine, boğaz ağrınızı kısa dönem geçirebilecek doğal bir yöntem. Bir bardak sıcak suyun içine limon suyu ve bal karıştırın ve yudumlamadan önce biraz ılınmasını bekleyin. Mayo Clinic'e göre bal boğazı sarıp yumuşatıyor, limon ise mukusları gideriyor.
SİVİLCELER
Limonun içindeki sitrik asit akne problemlerini yenmeye yardımcı oluyor The Lemon Juice Diet'i yazan Theresa Cheung'a göre. Limon suyunu yine ballı su ile karıştırıp sorunlu bölgeye sürmeli ve durulamadan önce en az yarım saat beklenmelisiniz, her gün günde 2 kez.
YORGUNLUK
Öğleden sonraları enerji kaybı mı hissediyorsunuz? Experimental Biology and Medicine'da yayınlanan bir çalışmaya göre, limon yağı beyin aktivitesini yükseltiyor.
Yani gün içinde bileklerinize birkaç damla damlatmak ve hafifçe ovmak çok iyi gelebilir.
NEZLE VE GRİPLER
Çaya ya da sıcak suya limon sıkmak ve onu içmek, gösterişli paketlerde satılan vitaminlerin sağlayacağı ekstra vitamin görevini görecektir. İşin numarası, doğru zamanda başlamak, Mayo Clinic'e göre hastalanacağınızı anladığınız an bu küre başlamalısınız. Öyleyse o suyun içine biraz daha bağışıklık sistemi destekleyici limon sıkın!
BÖCEK ISIRIKLARI
Arı iğnesi ya da sivrisinek ısırığından mı muzdaripsiniz? Bir çay kaşığı balla karıştırdığınız limon yağıyla ısırığın acısını dindirebilirsiniz.
GÜZELLİK
Tırnak lekeleri: Oje kullanan bayanların tırnakları genellikle bir süre sonra sararır, limon suyu ile ovulduğunda temiz ve taze tırnaklara kavuşmak mümkün.
KOKAN ELLER
Ellerden bahsetmişken, yemek için kullanılan soğan ve sarımsak kokuları ele siner, ellerinizi limonla ovmak bu sorunu da çözecektir.
SERT DİRSEK VE TOPUKLAR
Limon suyu ve sıcak su ile ovulan dirsek ve topukları duruladıktan sonra kullanacağınız nemlendirici ile harika sonuçlar alacaksınız.
KÖTÜ NEFES
Nefesinizin koktuğunu mu hissediyorsunuz? Ağzınızı limon suyu ile çalkalamanız dişinizdeki ve dilinizdeki bakterileri öldürecektir. Ama daha sonra ağzınızı normal su ile çalkalamayı unutmayın çünkü limondaki asit dişleriniz için zararlıdır.
ŞİŞLER
Ekşi limon temreye yararlıdır.
HAREKET ORGANLARI
Onun yağı, gevşekliğe iyi gelir; eğer yağı kabuğundan ayrılırsa, felce iyi gelir ve ekşisi sinirlere zararlıdır.
BAŞ ORGANLARI
Limon, yüz felcine iyi gelir; pişmiş limon ağız kokusunu gerçekten giderir.
GÖRME
Ekşi Limon ile hazırlanan damlalar gözün sarılığına iyi gelir.
SOLUNUM
Ekşi limon, sıcak (sıkıntılı) kalp çarpıntısını giderir ve meramalatı boğaz ve akciğere çok yararlıdır. Lakin ekşi limonun göğüste kötü etkisi vardır ve limonun sütü sirke ile pişirilirse ve ondan yarım şekerle (4 onz tıbbi ölçü, sıvı ölçüsü olarak 6 onz, 2 ölçü küçük kaşık) içilirse, sülük denen hayvanı öldürerek vücuttan atılmasını sağlar.
BESLENME
Onun eti mideye zararlıdır, ekşime yapar. Marmelatı yenmelidir veya marmelatı balla birlikte yemek uygundur; bu şekilde yenirse, hazmı kolaylaştırır ancak yine de fazla yenmemelidir. Ancak, onun yaprağı mideyi ve bağırsakları kuvvetlendirir ve onun çiçekleri ve kabuğu eğer yemek pişirilirken içine katılırsa, sindirime yardımcı olur.
Kabuğun kendisi pişirilmeyip, öylece yenirse, hazmedilmez. Onun kabuğunun pişmişi kusmayı önler. Onun ekşi suyu mide cidarına yararlıdır. Ekşi limon sarılığa da yararlı olur. O, safravi kusmayı önler ve açıcı etki gösterir. Limon kullanılacaksa, ondan önce ve sonra hiçbir şey yenmemesi gerekir.
CİNSEL İSTEĞİ TESKİN EDER
Limonun etli kısmı, kulunç ağrısına sebep olur. Ekşi limon, karına kötü etki yapar; safravi ishale faydalıdır; çekirdeği (tohumu) basur memelerine yararlıdır. Onun çekirdeğinde güçlü bir müshil etkisi vardır ve ekşi öz suyu kadınlardaki aşırı cinsel isteği teskin eder.
ZEHİRLEME
Onun çekirdeklerinden 2 dirhemi kaynamış şuruplu veya sıcak suyla kullanıldığında, bütün zehirlenmelere karşı etkilidir. Özellikle, akrep zehirlerine karşı ağız yoluyla (oral yolla) veya akrebin soktuğu yere merhem şeklinde uygulanırsa, faydası görülür.
Kabuğu da aynı etkiyi gösterir. Şurup şeklinde, yılan sokmalarına karşı ağız yoluyla alınırsa yararlıdır; aynı zamanda, kabuğunun merhemi de (hayvanın soktuğu yere tatbik edilirse) yararlı olur.
ALKOLLE ALINDIĞINDA ZARARLI 
Bazı kaynaklarda geçen kokteyllerde kullanılan limon, fazla alımında, yani, fazla alkol tüketiminde alınmasıyla ertesi güne baş ağrısı yapar.
KULLANIMI
Meyve öncelikle suyu için kullanılır, eti ve kabuğu Aşçılık ve fırında pişirmede kullanılır. Limon suyu yaklaşık % 5 asittir. pH değeri 2 ila 3 arasındadır.
Özellikle Çorbalarda yemeklerde salatalarda lezzeti arttırmak sindirimi kolaylaştırmak vucut direncini kazanmak için kullanılan önemli bir C vitamini kaynağıdır. Limon suyu ile haşlanan tavuk daha lezzetli olur.  Limon ve misket limonu halihazırda limonata olarak sunulur, veya içeceklerde garnitür olarak, buzlu çay veya alkolsüz içeceklerde bir dilim şeklinde bardağın içinde veya kenarında kullanılır.
Limon suya tat vermesi içinde kullanılır. Oda sıcaklığında uzun süre tutulursa kolayca çüremeye yüz tutar. Limon suyu balık yemeği üzerine sembolik olarak sıkılır. İlave olarak limon suyu salamuraya yatırılmış et pişirilmeden önce bir parça kullanılır. Bazı insanlar limonu bir meyve gibi yemeyi sever. Fakat daha sonra sitrik asit ve şekeri dişlerden temizlemek için su kullanmak gereklidir. Limon kendisi veya misket limonu ile birlikte reçel yapımında kullanılır.
ANAVATANI
Limonun anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. Ilıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan bu küçük ağaçların meyveleri ülkemizde çok sevilir. Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde neredeyse her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunur.
 
Arama Kelimeleri:
Limonun faydaları:  Limonun Faydalar, Limon Neye İyi Geliyor, limonun dişe faydaları, kansızlığa karşı limon, limon idrar söktürücü, limon ateş düşürür mü, limon neye iyi gelir, limonun yararları Önceki tarif Next Post
Sonraki tarif Previous Post